Ławica 2

60-186 Poznań

Telefon

519 400 006

Specjalista… podolog!

Rozwój nauki w różnych dziedzinach życia jest tak oszałamiający, że człowiek nie jest w stanie być na bieżąco ze wszystkim. Oczywiście można próbować, ale czasy gdy wszyscy znali się na wszystkim powoli przechodzą w zapomnienie. Może poza sportem – na tym zawsze znamy się najlepiej! Niestety doby nie wydłużymy, czasu nie zatrzymamy. Możemy zaryzykować i spać krócej, ale w długoterminowym rozliczeniu będziemy mieć więcej strat takiego rozwiązania (zaburzenia gospodarki hormonalnej, osłabienia układu odpornościowego, zaburzenia snu) niż zysku.

Specjalizacja

Jak więc opanować ten ogrom wiedzy pomimo braku czasu?! Poprzez specjalizację! Tylko tak można zapewnić sobie nieustanny rozwój a co za tym idzie skuteczne leczenie pacjenta.
Specjalizacja rewelacyjnie zobrazowana jest w medycynie. Lekarz zawęża swój obszar działania stając się ortopedę, następnie specjalizuje się w ortopedii dziecięcej, aby na koniec zajmować się wyłącznie kończyną dolną dzieci.

Warto dodać, że powstanie zawodów takich jak pielęgniarka czy fizjoterapeuta to też konsekwencja braku czasu lekarzy i rozwoju wiedzy w tych tematach. Obecnie w przypadku fizjoterapii zachodzi również szereg specjalizacji, nie wchodząc w szczegóły najważniejsze to: dziecięca, ortopedyczna, neurologiczna, sportowa.

Podolog

Podologia to kolejna specjalizacja. Jest odpowiedzią na rosnące potrzeby pacjentów z problemami w obszarze stóp. Zakresem zainteresowania obejmuje zarówno układ ruchu stopy i podudzia, jak i skórę, tkankę podskórną oraz paznokcie.

Podolog posiada wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki oraz wszelkich patologii stopy i podudzia. Ponadto musi mieć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu dermatologii, endokrynologii i angiologii oraz stosowania podstawowych środków farmakologicznych i kosmetycznych.
Podolog zajmuje się leczeniem zachowawczym, profilaktyką, pielęgnacją i zaopatrzeniem ortotycznym. Zadaniem podologa jest rozpoznanie zmian patologicznych na stopach oraz przeprowadzenie odpowiednich zabiegów. W gabinecie podologicznym można uzyskać pomoc w zakresie prawidłowego skracania paznokci, opracowania paznokci grzybiczych czy zrogowaciałych, usuwania modzeli i odcisków, korekcji za pomocą klamer na paznokcie wrastające i wkręcające, a także protetyki paznokcia. Do kompetencji podologa należy również wskazywanie rodzaju obuwia odpowiedniego dla określonego typu stopy i edukacja pacjenta w zakresie codziennej pielęgnacji stóp.

Częstymi pacjentami gabinetów podologicznych są pacjenci cierpiący na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, otyłość, zmiany naczyniowe. Dużą grupę stanowią także osoby chorujące na choroby autoimmunologiczne (łuszczyca, liszaj płaski), endokrynologiczne (nadczynność, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto) czy dermatologiczne (zmiany grzybicze, wypryski kontaktowy). Dlatego podolog musi mieć wiedzę z pogranicza różnych dziedzin medycznych i współpracować z lekarzami danych specjalizacji.

Zespół

Prawidłowa terapia, współpraca z lekarzami różnych specjalności i fizjoterapeutami to gwarancja powodzenia w leczeniu. Specjalizujmy się, ale jednocześnie współpracujmy i uczmy się od siebie nawzajem bo kompetentny zespół specjalistów to model, do którego warto dążyć.

Klinika Chocianowska

Umów wizytę on-line lub telefonicznie

Wybierz placówkę, w której chcesz umówić się na wizytę:

Klinika Stóp Poznań

Ławica 2, 60-186, Poznań, Grunwald

Klinika Stóp Mosina

Topolowa 5, 62-050, Mosina