Obrzęki nóg- jak sobie z nimi radzić?

Dzisiaj postaram się przybliżyć temat obrzęków nóg. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób starszych jak i kobiet w ciąży. Widok ciężarnej z opuchniętymi kostkami jest nam dobrze znany. Choć obrzęki nie są szczególnie atrakcyjne i przyjemne to należą do fizjologicznych, drobnych dolegliwości ciążowych.

Głównym powodem powstawania obrzęków nóg są zaburzenia krążenia krwi i limfy. W okresie ciąży układ krążenia jest bardziej obciążony, ponieważ zwiększa się ilość płynów w tkankach o ok.2,5litra. Jest to naturalne zabezpieczenie kobiecego organizmu na wypadek zbyt dużej utraty krwi podczas porodu. Ponadto upały, ograniczona aktywność fizyczna czy długie pozostawanie w jednej pozycji – szczególnie siedzącej, sprzyja powstawaniu obrzęków. W takich sytuacjach odpływ krwi jest utrudniony na skutek ucisku powiększonej macicy na żyły biodrowe. Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca.

Leczenie

Istnieje kilka metod radzenia sobie z obrzękami.

W zapobieganiu obrzękom bardzo ważne jest picie dużej ilości wody i utrzymanie aktywności fizycznej.  W trakcie wysiłku  fizycznego nasze mięśnie uaktywniają się i pracują jak pompa przetaczając krew i limfę, które odprowadzają nadmiar wody. Można zastosować również gimnastykę naczyniową, czyli polewanie nóg naprzemiennie zimną i ciepłą wodą. Najprostszym  sposobem na już uwidocznione obrzęki jest – odpoczynek z uniesionymi nogami  i częsta zmiana pozycji w ciągu dnia. Jeśli obrzęki się nasilają, mogą wywołać inne problemy tj. wrastanie płytki paznokciowej warto wtedy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który wykona drenaż limfatyczny i podologa, który zajmie się terapią paznokcia wrośniętego. Przy obrzękach, widocznym brzuchu samo skracanie paznokci może okazać się problemem. Zachęcam do skorzystania z pomocy fachowca i tym samym unikniecia problemów związanych z wrastaniem płytki paznokciowej.

U kobiet w ciąży z każdym tygodniem problem będzie się nasilał, dlatego nie należy lekceważyć pojawiających się objawów. Jeżeli obrzęki nie ustępują po wypoczynku, dodatkowo pojawił się obrzęk twarzy, który nie znika od 24h i towarzyszy temu wzrost ciśnienia tętniczego (140/90 mmHg i więcej) – należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Na szczęście po porodzie, w ciągu kilku dni lub tygodni, nadmiar wody zostaje wchłonięty do naczyń krwionośnych, a następnie przefiltrowany przez nerki i wydalony z moczem.

Klinika Chocianowska

Umów wizytę on-line lub telefonicznie

Wybierz placówkę, w której chcesz umówić się na wizytę:

Klinika Stóp Poznań

Ławica 2, 60-186, Poznań, Grunwald

Klinika Stóp Mosina

Topolowa 5, 62-050, Mosina