Wrastający paznokieć to powszechna i bardzo bolesna dolegliwość, która może wpływać na codzienne funkcjonowanie i komfort życia. Problem ten dotyka osób w różnym wieku, ale najczęściej obserwuje się go u osób nastoletnich. Aby skutecznie poradzić sobie z tym schorzeniem, warto zrozumieć jego przyczyny, rozpoznać objawy oraz poznać dostępne metody leczenia i zapobiegania.
Czym jest wrastający paznokieć?
Wrastający paznokieć to stan, w którym krawędź płytki paznokciowej wbija się w otaczającą tkankę miękką, powodując ból, zaczerwienienie, obrzęk, oraz infekcję. Najczęściej problem ten dotyczy dużego palca u nogi.
Dlaczego paznokcie wrastają?
Wśród głównych przyczyn wrastania paznokci wymienia się:
- Niewłaściwe obcinanie paznokci – zbyt głębokie wycięcie brzegu paznokcia może prowadzić do wrastania.
- Niewłaściwe obuwie – ciasne buty z wąskimi czubkami ściskają palce wywierając nacisk na paznokcie co sprzyja ich wrastaniu.
- Predyspozycje genetyczne – niektóre osoby mają naturalną skłonność do wrastających paznokci ze względu na przerost wałów okołopaznokciowych (wały nachodzą na płytkę paznokciową).
- Urazy paznokci – urazy mogą deformować płytkę paznokciową, co sprzyja wrastaniu.
Jakie są objawy wrastającego paznokcia:
- Ból, szczególnie podczas chodzenia lub nacisku.
- Zaczerwienienie i obrzęk wokół paznokcia.
- W zaawansowanym stadium tworzenie się granulacji zapalnej.
Metody leczenia wrastającego paznokcia:
Jeśli zauważysz u siebie objawy wrastania paznokcia, niezwłocznie udaj się do specjalisty. Podolog wdroży właściwą terapię – przede wszystkim wytnie drażniący element i zastosuje odpowiednie opatrunki.
W przypadku nawracających i zaawansowanych stadiach wrastającego paznokcia, podolog zaleci zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych, który powinien wykonać specjalista podochirurg.
Dlaczego domowe metody nie działają na problem wrastającego paznokcia?
Najważniejsze w terapii wrastającego paznokcia jest usunięcie drażniącego elementu, który wrasta się w otaczającą skórę. Natomiast polecane w internecie domowe metody skupiają się na moczeniu i stosowaniu maści z antybiotykiem. Zamiast zalecenia możemy wymienić domowe błędy:
- Moczenie w szarym mydle nie pomoże gdyż zaburza pH rany co sprzyja namnażaniu bakterii.
- Stosowanie Rivanolu zamiast pomóc wpływa na rozwój bakterii gronkowca.
- Wszystkim znana woda utleniona rozpulchnia tkanki utrudniając zasklepienie rany, dodatkowo spektrum działania bakteriobójczego jest ograniczone.
- Natomiast maści z antybiotykiem stosowane miejscowo przy wrastającym paznokciu mają zbyt słabe działanie powodując uodpornienie się bakterii na ten antybiotyk.
Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
- Regularne, prawidłowe obcinanie paznokci – według fizjologicznego kształtu.
- Wybór odpowiedniego obuwia – komfortowego, z wystarczającą przestrzenią dla palców.
- Utrzymanie stóp w czystości i suchości, aby zapobiegać infekcjom.
Podsumowanie:
Rozwiązanie problemu z wrastającymi paznokciami wymaga kompleksowego podejścia, od profilaktyki, poprzez wczesne rozpoznawanie objawów, aż po stosowanie odpowiednich metod leczenia. Regularna pielęgnacja, właściwe obcinanie paznokci oraz stosowanie się do zaleceń specjalistów, takich jak podolodzy, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z wrastającymi paznokciami.
Zachęcam do regularnych wizyt u specjalistów i stosowania się do zaleceń, aby uniknąć bólu i dyskomfortu związanego z tym nieprzyjemnym schorzeniem.
Autor: Adrianna Chocianowska
Źródła:
1. A Pictorial Guide to Managing Ingrown Toenails – J Fam Pract. 2014 Jul;63(7): 362-364
2. „Podologia w praktyce” – Dorota Kamińska, Wydawnictwo PZWL, 2020.
3. „Podologia. Podstawy anatomii, biomechaniki i leczenia” – Jerzy Sałaciński, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018.